wsparcie systemu leczenia ran przewlekłych
23.10.2017

Eksperci: potrzebne wsparcie systemu leczenia ran przewlekłych

W Polsce trzeba wdrożyć kompleksowe działania wspierające obecny system leczenia ran przewlekłych i zespołu stopy cukrzycowej – podkreślają eksperci z Polskiego Towarzystwa Naukowego Leczenia Ran i Organizacji Opieki. Mogłoby to zmniejszyć potrzebę amputacji i liczbę przypadków inwalidztwa.

– Głównym celem wprowadzanych zmian powinna być redukcja amputacji i inwalidztwa, przedwczesnych zgonów oraz poprawa jakości życia pacjentów z ranami przewlekłymi i zespołem stopy cukrzycowej – uważają eksperci towarzystwa PTNLRiOO, które powstaje przy Uniwersytecie Medycznym (UM) w Łodzi.

– Rany przewlekłe to trudno gojące się rany, występujące wtórnie w innych chorobach takich jak m.in. cukrzyca czy choroby naczyń. Ich leczenie jest ogromnym problemem klinicznym i coraz większym wyzwaniem dla współczesnej medycyny, rośnie bowiem liczba chorych z ranami przewlekłymi czy owrzodzeniami kończyn dolnych – zauważa prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego Leczenia Ran i Organizacji Opieki dr hab. n. med. Adam Durczyński.

– Na podstawie raportu, który powstał w UM w Łodzi – wydaje nam się, że aktualny system opieki zdrowotnej w Polsce dotyczący leczenia ran wymaga pilnego wsparcia, szczególnie w aspekcie redukcji liczby amputacji, które są wykonywane w naszym kraju, a jednocześnie również poprawy jakości życia chorych, którzy są leczeni zachowawczo – powiedział dr Adam Durczyński.

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ…